2011

 25. FILMSKI FESTIVAL

Festival je održan od 1. do 7. avgusta 2011. godine u Herceg – Novom.

Filmski program:

Kanli kula – glavni program

⦁ Lokalni vampir, Branko Baletic, Pula FF
⦁ Ostrvo, Kamen Kalev, Cannes FF -Quinzaine des realisateur, Sarajevo FF
⦁ Mali ljubavni bog, Zeljko Sosic Svetska premijera
⦁ Cirkus Columbia, Danis Tanovic, Sarajevo FF, Toronto FF, Sao Paolo FF
⦁ Pank nije mrtav, Vladimir Blazevski, Karlovu Vary FF- Grnd Prix East of the West
⦁ Neprijatelj, Dejan Zecevic
⦁ Vila, Dominique Abel, Fiona GordonCannes FF-Quinzaine des relaisateur
⦁ Majka asfalta, Dalibor Matanic, Pula FF, Pusan FF, Solun FF
⦁ Kako su me ukrali Nemci, Milos Radivojevic
⦁ Ako zrno ne umre, Sinisa Dragin Roterdam FF
⦁ Posljednje poglavlje, Nemanja Becanovic, Sarajevo FF-Main program (out of competition)
⦁ Montevideo bog te video, Dragan BjelogrlicMoskva FF- Official competition/ Audience award
⦁ Imamo papu – van konkurencije, Nani Moretti, Canness FF- Official competition
⦁ Nas veliki ocaj, Seyfi Teoman, Berlin FF- Official competition

Forte Mare – festivalski pobjednici (filmovi nagrađeni na evropskim festivalima)

⦁ Avr, Aki Kaurismaki, Canness FF- Fipresci Prize for the best film in competition
⦁ Poslednji cirkus, Alex De la Iglesia, Venice FF- Official competition (Sliver lion- Best director)
⦁ Decak sa biciklom, Dardane Brothers, Canness FF- Grand Prize of Jury
⦁ Melancholia, Lars Von Trier, Canness FF- Best actress (Kirsten Dunst)
⦁ Elena, Andei Zvjagincev, Canness FF- Un certain regard Jury Prize
⦁ Bilo jednom u Anadoliji, Nuri Bilge Ceylan, Cannes FF- Grand Prize of Jury

Mala terasa Gradske kafane – filmovi za djecu

⦁ Twigson, Asleik Engmark
⦁ Eleonorina tajna, Dominique Monfery
⦁ Okean, Jacques Perrin
⦁ Svet okeana 3D, Jean Jacques Mantello
⦁ Cudesno putovanje jedne kornjace, Nick Stringer
⦁ Magicno putovanje u Afriku, Jordi Llompart
⦁ Tajna kelta, Tom Moore

Amfiteatar Hercegnovskog pozorišta – novi azijski film

⦁ Detektiv Di i misterijal fantomskog plamena, Tsui Hark
⦁ Zena pistolj i rezanci, Zhang Yimou
⦁ Pepeo vremena – REDUX, Wong Kar Wai
⦁ Tri extrema, Takashi Miike
⦁ Kletva, Takashi Shimizu
⦁ Ahil i kornjace, Takeshi Kitano
⦁ Gospodari rata, Peter Chan

Voditelj programa na Kanli kuli – Miloš Pejović i Jelena Nenezić Rakočević.
Voditelj konferencije za novinare – Dragan Sjekloća

Žiri:

Biljana Srbljanović, predsjednik
Jordan Plevneš
Vladimir Perović

Nagrade:

Velika zlatna mimoza – dodeljena je filmu Kako su me ukrali Nemci, reditelja Miloša Miše Radivojevića
Zlatne mimoze za režiju – dodeljena je Milošu Radivojević za film Kako su me ukrali Nemci
Zlatna mimoza za najbolju mušku ulogu –  dodeljena je ravnopravno Tihomiru Staniću za ulogu u filmu Neprijatelj i Jordanu Simonovu za ulogu u filmu Pank nije mrtav
Zlatna mimoza za najbolju žensku ulogu – dodeljena je Jeleni Đokić  za film Kako su me ukrali Nemci
Zlatna mimoza za scenario –  dodeljena je Đorđu Milosavljeviću za  film Neprijatelj
Zlatna mimoza za kameru – dodeljena je Radoslavu Vladiću za film Kako su me ukrali Nemci

Specijalna nagrada žirija – reditelju Branku Baletiću za film Lokalni vampir

Nova festivalska nagrada, fondacije Živko Nikolić – Željku Sošiću za film Mali ljubavni bog

Nagrada Milan Žmukić – Branku Baletiću

Specijalno priznanje – Nemanji Bečanoviću za film Poslednje poglavlje za doprinos razvoju kinematografije u Crnoj Gori