2012

26. FILMSKI FESTIVAL

 

Program – Kanli kula

 

Ljubav, Mihael Haneke / Van konkurencije
Iza bregova, Cristian Mungiu
Klip, Maja Miloš / Van konkurencije
Samo vetar, Benice Fleigauf
Mora ljubavi, Đorđije Mirović
Smrt čoveka na Balkanu, Miroslav Momčilović
Alpi, Yorgos Lanthimos
As pik – loša sudbina, Draško Đurović
Žena koja je obrisala suze, Teona Strugar Mitevska
Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem, Bojan Vuletić
Djeca, Aida Begić
Sve to, Branislav Milatović / Van konkurencije
Caesar must die, Paolo i Vitorio Taviani

 

Žiri:

Vladmir Blaževski
Mirela Marković
Ademir Kenović

 

Nagrade:

Grand Prix Velika zlatna mimoza – filmu Iza brda reditelja Kristijana Munđijua
Zlatna mimoza za režiju – Aidi Begić za film Djeca
Zlatna mimoza za najbolju mušku ulogu dodjeljuje se ex aequo Branimiru Popoviću za ulogu u filmu As pik – loša sudbina, reditelja Draška Đurovića i Emiru Hadžihafisbegoviću za ulogu u filmu Smrt čoveka na Balkanu reditelja Miroslava Momčilovića
Zlatna mimoza za najbolju žensku ulogu dodjeljuje se Mariji Pikić za ulogu u filmu Djeca, rediteljke Aide Begić
Zlatna mimoza za najbolji scenario dodjeljuje se Miroslavu Momčiloviću za scenario filma Smrt čoveka na Balkanu
Zlatna mimoza za najbolju kameru dodjeljuje se Matyas Erdely za film Žena koja je obrisala suze, rediteljke Teone Strugar Mitevske
Specijalno priznanje žirija – Bojanu Vuletiću za film Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem
Specijalno priznanje Savjet Festivala dodjeljuje filmu As pik- loša sudbina, reditelja Draška Đurovića, u produkciji Udruženja filmskih stvaralaca Crne Gore
Nagradu Milan Žmukić za izuzetan doprinos Festivalu, Savjet festival i Centar film Beograd dodjeljuju reditelju Darku Bajiću

 

Program – Forte Mare:

 

Parada, Srđan Dragojević
Zaboravljeni, Darko Bajić
Orkestar, Pjer Žalica
Crni bombarder, Darko Bajić
Dr. Ray i đavoli – Dinko Tucaković
Balkanska pravila – Darko Bajić
Anđeoski dio – Ken Loach
Na lepom plavom Dunavu – Darko Bajić
O gringo – Darko Bajić
Sveti motori – Leos Carax
7 days in havana – L. Cantet, B. Del Toro, J. Medem, G. Noe, J.C. Tabio, E. Suleiman, P.Trapero
Tabu – Miguel Gomes

 

Žiri:

Dragomir Zupanac
Gena Teodosievska
Ivan Marinović

 

Nagrade:

Specijalna nagrada dodjeljuje se filmu O osetljivosti, reditelju Ivici Vidanoviću
Specijalna nagrada dodjeljuje se i filmu Dođoh, pa idem, reditelja Metina Akdemira
Grand Prix dodjeljuje se filmu Drugi, rediteljskog tandema Vilema Timersa i Ilje Kok

 

Studenstka selekcija

Žiri:

Jelisaveta Orašanin
Luka Bazeli
Ivan Salatić

Nagrade – studentska selekcija

Grand prix, nagrada fondacije Živko Nikolić za najbolji studentski film dodjeljuje se ex equo filmovima Tango u tri lika i tri prostora, reditelja Strahinje Savića i Kasno smo se sreli, reditelja Marka Grbe Sing