2013

27. FILMSKI FESTIVAL

 

Festival je održan od 1. do 7. avgusta 2013. godine.

 

Kanli kula – glavni program

 

Falsifikator, Goran Marković (Srbija, Bosna I Hercegovina, Hrvatska)
Rocker, Marin Crisan (Rumunija)
Ljudožder vegetarijanac, Branko Šmit (Hrvatska)
The Past, Asghar Farhadi (Francuska, Italija) van konkurencije
Odumiranje, Miloš Pušić (Srbija)
Tango Abrazos, Metod Pevec (Slovenija)
Njegoš – jedna biografija Noć skuplja dva vijeka, Branko Baletić (Crna Gora) van konkurencije
Skidanje, Kosta Djordjević (Srbija)
Salvo, Fabio Grassadonia and Antonio Piazza (Italija, Francuska)
Blue is the warmest colour, Abdelatif Kechiche (Francuska) van konkurencije
Mold, Ali Aydin (Turska, Nemačka)
Svećenikova djeca, Vinko Brešan (Hrvatska, Srbija)
The Daughter, Thanos Anastopoulos (Grčka, Italija)
Kad svane dan, Goran Paskaljević (Srbija, Francuska, Hrvatska) van konkurencije
Congress, Ari Foleman (Izrael, Nemačka, Poljska, Francuska) van konkurencije

 

Žiri glavnog programa:

Nikola Ležaić – reditelj, predsjednik žirija
Labina Mitevska – glumica, član žirija
Milica Piletić – scenarista, član žirija

 

Nagrade:

Grand prix Velika zlatna mimoza – filmu Kalup, Ali Aydina
Zlatna mimoza za režiju – reditelju Marianu Crisanu, za film Rocker
Zlatna mimoza za najbolju mušku ulogu – ex aequo Tihomiru Staniću za ulogu Anđelka u filmu Falsifikator, reditelja Gorana Markovića i Danu Chioreanu za ulogu Victoria u filmu Roker, reditelja Mariana Crisana
Zlatna mimoza za najbolju žensku ulogu – Dari Džokić za ulogu Milice u filmu Odumiranje, reditelja Miloša Pušića, a po scenariju Dušana Spasojevića
Zlatna mimoza za Scenario – Aliju Ajdinu za scenario filma Kalup koji potpisuje i kao reditelji i koji je njegov debitantski film
Zlatna mimoza za Kameru – Danielu Ćipriju za film Salvo

Forte Mare – program festivalskih pobjednika

Only God Forgives, Nicolas Winding Refn
Borgman, Alex Van Warmerdam
Young & Beautiful, Francois Ozon
The Grandmaster, Wong Kar Wai
A Touch of Sin, Zhangje Jia
Prince Avalanche, David Gordon Green

Dokumentarni program – Trg Hercega Stjepana (Belavista)

 

Zemlja, ViktorAsljuk
Stvarnost 2.0, Victor Orosko
Životinje, Paola Buontempo
Kapital, Igor Moskvin
Kratka poruka, Vardan Danielyan
Ljetopis Oldžiha S., Rudolf Šmid
Poslednji otpor na ostrvu, Evan Abramson i Karmen Elsa Lopes
Buro, Jakub Paček
Prašnjava noć, Ali Hazara
Ja ubijam, Dejvid Vajt, Pol Vedel
Kino – amater, Volja Dašuk
Zapisi iz podzemlja, Lukas Demgenski
Slani život, Smajil Slado Divanović
Obućar, Viktoria Velopulu
Sjećanja, Natanael Karton
Otpad, Dominik Mencej
Pet fragmenata ushalog saosjećanja, Ana Nikiri
Karmen, Olac Gonsales Abrisketa
Bake, Afarin Egbal
Kirkogordse, Joakim Šardonens
Rasplitanje, Megna Gupta
Njena filmska ljubav, Nejra Latić Hulušić, David-Jan Bronsgest
Neka beskrajna sloboda, Marija Perović, Sanja Garić
Odisejev gambit, Aleks Lora
Autoportret, Natalija Ilčuk
Odolijevanje, Renate Kosta Perdomo, Sala Sori
Pariz sa mog prozora, Goran Musić
Tanka linija, Mišel Gahardo Caseli
Stanovnik grada, Adham Elšerif
Nježni mučitelj, Milutin Darić
Kasno smo se sreli, Marko Grba Sing
Lica, Said Nadžmi
Duhina bajka, Muhamad Mustafa al-Savaf
Priče za laku noć iz osovine zla, Vibeke Brild
Muški film, Nebojša Slijepčević
Proljeće ljeto jesen, Pjotr Zlotorovič
Mauro u Kajeni, Leonardo Muramateuš

 

Žiri:

Ruben Guzman
Ivica Vidanović
Ivan Salatić

 

Nagrade:

Specijalna nagrada dodjeljuje se filmu Mauro u Kajeni, autora Leonardu Muramateušu
Specijalna nagrada dodjeljuje se filmu Ja ubijam, Dejvida Vajta i Pola Vedela
Grand Prix se dodjeljuje filmu Sjećanja, autora Nataniel Kartona

Selekcija studentskih filmova – Amfiteatar Hercegnovskog pozorišta

Fakultet dramskih umetnosti, Beograd
Crveni sneg – 23’ (igrani) Luka Popadić
Putovanje – 5’ (dokumentarni) Stefan Đorđević
Prolećna sunca – 23’ (igrani) Stefan Ivančić
Kratka je noć – 12’ Isidora Veselinovic
Kako mravi i krave utiču na ženski život- 13’ (igrano-animirani) Sanja Savić
Izgledaš do jaja kad sam odvaljen – 25’ (igrani) Luka Bursać

Esra – evropska filmska i teatarska akademija, skoplje
Dušan – 11’ (igrani), režija Ilija Cvetkovski

Akademija dramske umetnosti, Zagreb
Snig – 28’ (igrani), režija Josip Žuvan
Pun kufer – 42’ (dokumentarni), režija Tomislav Jelinčić

Akademija scenskih umjetnosti, Sarajevo
Varijacije – 14’ (dokumentarni), režija Hari Šečić
Samo tata – 15’ (dokumentarni), režija Damir Mujagić

Fakultet za dramski umetnosti, Skoplje
Bardo – 14’ (igrani), režija Marija Apčevski
Between – 15’ (igrani), režija Vladimir Mitrevski
Naiđi bar jednom – 15’ (igrani), režija Kosara Mitić

Akademija umetnosti, Beograd
Skile – 20’ (dokumentarni), režija Sara Marković
Pukotina – 29’ (igrani), režija Emilija Gašić

Akademija za gledališče, radio film in televizijo, Ljubljana
Maks – 15’ (igrani), režija Sara Kern
Limunada – 25’ (igrani), režija Maja Prettner
Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje
Intro – 24’ (igrani), režija Ivan Salatić
Eqvilibrium vitae – 25’ (igrani), režija Vuk Marković

Akademija umetnosti, Novi Sad
Tamara – 16’ (igrani) – režija Ivan Knežević

Akademija umjetnosti, Banja Luka
Neke djevojke su veće od drugih – 10’ (dokumentarni), Anja Kavić
Praznovanje – 10’ (dokumentarni), Dajan Javorac

 

Žiri:

Đorđe Stanojlović
Anja Sekulić
Jovana Bojović

Nagrade:

Specijalna nagrada za najbolji koncept i realizacju ideje u kratkoj dokumentarnoj formi – Stefanu Đorđeviću za film Putovanje
Nagradu fondacije Živko Nikolić za najbolju režiju – Ivanu Salatiću za kratki igrani film Intro
Grand Prix – Nagradu za najbolji dokumentarni film u cjelini – kratkom filmu Praznovjerje
Grand prix – Nagrada za najbolji igrani studentski film u cjelini, kratkom filmu Bardo