2014

28.FILMSKI FESTIVAL HERCEG NOVI MONTENEGRO FILM FESTIVAL

Festival je održan od 1.do 7. avgusta 2014. godine u Herceg Novom.

Kanli kula- glavni program

⦁ Varvari –režija Ivan Ikić (Srija, Crna Gora)
⦁ Djevojka za zabavu (Party girl) – režija Claire Burger, Marie Amachoukelli Barsacq, Samuel Theis (Francuska)
⦁ Spomenik Majklu Džeksonu- režija Darko Lungulov (Srbija, Njemačka, Makedonija, Hrvatska)
⦁ Mostovi Sarajeva – režija Aida Begić,Vladimir Perišić, Christi Puiu (BiH, Francuska, Švajcarska,Italija, Njemačka)
⦁ Neposlušni – režija Mina Đukić (Srbija)
⦁ Čudesa – the wonders – režija Alice Rohrwacher (Italija) – izvan konkurencije
⦁ Vis a vis – režija Nevia Masarović (Hrvatska)
⦁ Mamula – režija Milan Todorović (Srbija) – izvan konkurencije
⦁ Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa – režija Nikola Marković (Crna Gora)
⦁ Bez motivacija (Zero motivation) – režija Talya Lavie (Izrael)
⦁ Atomski zdesna – režija Srđan Dragojević (Crna Gora, Srbija)
⦁ Stratos – režija Yannis Economides (Grčka)
⦁ Zimski san (Winter sleep) – režija Nurie Bilge Ceylan (Turska)

Tvrđava Forte Mare – festivalski pobjednici

⦁ Crni ugalj,tanak led – režija Yi’nan Diao (Kina)
⦁ Zbogom govoru 3D – režija Jean-luc Godard (Portugal)
⦁ Levijatan – režija Andrey Zvyagintsev (Rusija)
⦁ Bijeli bog – režija Kornel Mundruczo (Mađarska)
⦁ Dzimijeva plesna dvorana – režija Ken loach (Velika Britanija)
⦁ Pleme – režija Myroslav Slaboshptskiy (Ukrajina, Novi Zeland)

Amfiteatar Hercegnovskog pozorišta – selekcija studentskih filmova

⦁ Priča o Mari iz Velog Varoša – režija Igor Šeregi (Hrvatska)
⦁ Zajedno – režija Jasna Nanut (Hrvatska)
⦁ Poljubac – režija Nemanja Lakić (Crna Gora)
⦁ Kurir – režija Ivan Čojbašić (Crna Gora)
⦁ Odlazak na poslovni put – režija Sead Šabotić (Crna Gora)
⦁ Diler – režija Bojan Stijović
⦁ Nemoj da žuriš – režija Katarina Mutić (Srbija)
⦁ Sama – režija Katarina Koljević (Srbija)
⦁ Kratka je noć – režija Isidora Veselinović (Srbija)
⦁ Sutra – režija Maja Todorović (Srbija)
⦁ Izlaz u slučaju opasnosti – režija Vladimir Tagić
⦁ Leto bez meseca – režija Stefan Ivančić (Srbija)
⦁ The last act – režija Dina Duma (Makedonija)
⦁ Šekspirova 9/1 -režija Vladimir Mitrevski (Makedonija)
⦁ Audicija – režija Lavinia Sofronievska (Makedonija)
⦁ (Extra) terrestral lee – režija Saško Potter Micevski (Mekedonija)
⦁ Spazam – režija Dražen Krešić (BiH)
⦁ Zid – režija Zulfikar Filandra (BiH)
⦁ Postelja br.29 – režija Alen Šimić (BiH)
⦁ Usud – režija Sara Marković (Srbija)
⦁ Događaj – režija Danilo Nikolić (Srbija)
⦁ 100 točk(najveći pogodak) – režija Peter Hvalica(Slovenija)
⦁ Kam (kuda) – režija katarina Morano (Slovenija)
⦁ Moje ime je ogledalo – režija Katarina Rešek (Slovenija)
⦁ Veltšmerc – režija Nemanja Savanović (BiH)
⦁ Dzonine stare sin – režija Ana Stanarević (BiH)

Trg Hercega Stjepana (Belavista) – dokumentarni program

⦁ U prebijeloj samoći – režija Rada Šešić (Holandija)
⦁ Gangster te voli – režija Nebojša Slijepčević (Hrvatska)
⦁ Lud za tobom – režija Danilo Marunović (Crna Gora)
⦁ Ja kad sam bila klinac, bila sam klinka – Ivana Todorović (Srbija)
⦁ Kraljica – režija Manuel Abramovič (Argentina)
⦁ Đavo – režija Žan-Gabriel Perlo (Francuska)
⦁ Čovjek pitca sa crvenog druma – režija Kris Lesli (Škotska)
⦁ 99.9%krivi – režija Sandro Kakabadze (Gruzija)
⦁ Zatočenici kanona – režija Roser Korela (Španija)
⦁ Mala Juga – režija Nikola Ilić (Švajcarska)
⦁ Dom – režija Tomas Glison (Novi Zeland)
⦁ Tragovi – režiaj Fjama Montesemolo (Meksiko, SAD)
⦁ Divlji vepar – režija Vilem Baptist (Holandija)
⦁ Irski narodni namještaj – režija Toni Donohju (Irska)
⦁ Naftonosno polje – režija Ivan Galavnjov (Rusija)
⦁ Izvan ovog svijeta – režija Viktor Nordenšeld (Švedska)
⦁ Baš tako kako je – režija Bernadet Tuza Riter (Rusija, Mađarska)
⦁ Dijete tihe zime – režija Iris Herme (Finska)
⦁ Marija – režija Klaudiju Mitku (Rumunija)
⦁ Penjač – režija Zoran Kubura, Bojan Hadziabdić (BiH)
⦁ Na rubu šume – režija Jon Donika (Moldavija)
⦁ Čekanjeu vilkabambi – režija Sesli Hiuna Reno (Ekvador,Španija)
⦁ Berik – režija Danijel Jozef Borgman (Danska)
⦁ Nezaborav jaje – režija Mohammadreza Farzad (Iran)
⦁ Momak sa plaže- režija Emil Lengbal (Velika Britanija)
⦁ Rodopi- režija Cristof Arge Švarc ( Bugarska, Austrija)
⦁ Niže od raja – režija logan Mjuka (Australija)
⦁ Vekne hljeba – režija IreneM. Borego (Španija)

Voditelji programa na Kanli kuli su bile Tanja Bošković i Dragana Dabović.

 

Žiri glavnog programa na Kanli kuli:

Meto Jovanovski, glumac
Slobodan Šnajder, pisac
Branko Baletić, reditelj

 

Žiri dokumentarnog programa:

Rada Šešić, rediteljka i filmska kritičarka
Nebojša Slijepčević, reditelj i scenarista
Danilo Marunović, reditelj

 

Žiri selekcije studentskih filmova:

Anja Dimić, producentkinja
Balša Poček, dramaturg
Marko Ugarković, reditelj

Zvanične nagrade:

Grand prix – Velika zlatna mimoza filmu Spomenik Majklu Džeksonu u režiji Darka Lungulova
Zlatna mimoza za režiju – reditelju Nikoli Vukčeviću za film Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa
Zlatna mimoza za najbolju žensku ulogu – Jasni Đuričić za film Varvari
Zlatna mimoza za najbolju mušku ulogu – Janku Popoviću Volariću za film Vis a vis
Nagrada za scenario – Taliji Lavi za film Bez motivacije
Nagrada Fondacije Živko Nikolić – Taliji Lavi za film Bez motivacije
Nagrada za najbolju kameru – Đorđu Arambašiću za film Neposlušni i Dimitriju Jovoviću za film Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa
Nagrada Milan Žmukić – Abdulahu Sidranu
Nagrade u selekciji dokumentarnih filmova:
Nagrada za najbolji dokumentarni film- filmu Kraljica (režija Manuel Abramovič)
Specijalna nagrada žirija dokumentarne selekcije – Iris Herme (film Dijete tihe zime)

Nagrade u selekciji studentskih filmova:

Grand prix – filmu Last act (režija Dina Duma)